ad531429394e1ddf5be4bd3094c7230111dbcae5.png

ABC WYCHOWANKA ŚWIETLICY

 

 1. Przychodzę do świetlicy zaraz po przybyciu do szkoły lub po skończonych zajęciach.
 2. Wchodząc do świetlicy zgłaszam wychowawcy swoje przybycie.
 3. Nie wychodzę ze świetlicy szkolnej bez zgody wychowawcy.
 4. Nie oddalam się od wychowawcy podczas wyjść poza salę świetlicową.
 5. Bawię się i pracuję w sposób bezpieczny dla siebie i innych.
 6. Szanuję innych, nikomu nie dokuczam.
 7. Biorę aktywny udział w zajęciach.
 8. Staram się cicho pracować i bawić.
 9. Słucham uważnie próśb i poleceń nauczyciela - staram się je jak najlepiej wykonać.
 10. Nie przeszkadzam nauczycielom w prowadzeniu zajęć.
 11. Nie przeszkadzam innym dzieciom w pracy i zabawie.
 12. Dbam o porządek w sali.
 13. Po skończonej zabawie i po zajęciach zawsze porządkuję swoje otoczenie.
 14. Szanuję sprzęty i przedmioty będące na wyposażeniu świetlicy.
 15. Szanuję cudzą i swoją własność.
 16. Bez zgody właściciela nie ruszam cudzych rzeczy.
 17. Dbam o higienę osobistą.
 18. Myję ręce przed posiłkiem, gdy skorzystam z toalety, po powrocie z boiska.
 19. Gdy w świetlicy spożywam posiłki i napoje siadam przy stoliku.
 20. Zmieniam obuwie i pozostawiam w szatni ubrania wierzchnie.
DZIEŃ DINOZAURA W ŚWIETLICY 🦖🦕🦖


Dnia 26 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Dinozaura. Z tej okazji w świetlica szkolna zorganizowała dla dzieci szereg aktywności, które wzbogacają wiedzę uczniów na temat prehistorycznych stworzeń oraz rozbudzają zainteresowania tematyką. Świetliczaki obejrzały prezentację multimedialną, z której czerpały wiedzę o życiu dinozaurów.Dowiedziały się, kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały oraz dlaczego i w jaki sposób wyginęły. Poznały trudne pojęcia związane z tematem- wykopalisko, paleontolog, prehistoria, skamielina. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację, odpowiadały na pytania i wykazywały się dużą wiedzą o prehistorycznych zwierzętach. Ciekawym ćwiczeniem dla maluchów, które wywołało rozbawienie i uśmiech na twarzach, okazało się wypowiadanie trudnych nazw dinozaurów jak np. tyranozaur, brachiozaur, pterodaktyl. Uczniowie wykonali też pracę plastyczną. Na koniec zajęć trochę pohałasowaliśmy w muzycznej zabawie ruchowej „Śladami dinozaurów”.

d3.jpg dino2.jpg
dino3.jpg dino4.jpg


MASKI KARNAWAŁOWE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Maski karnawałowe są idealnym pomysłem na nietypowe urozmaicenie stroju. To świetny dodatek do przebrania, jeśli wybieramy się na bal kostiumowy, ale może również stanowić samodzielne przebranie na balu maskowym.

W związku z karnawałem, w ramach zajęć plastyczno – technicznych, wychowankowie świetlicy wykonywali maski karnawałowe. W trakcie wykonywania masek dzieci rozwijały swoje umiejętności plastyczno – manualne, pracując zespołowo lub indywidualnie.🎭

Tworzenie masek sprawiło uczniom mnóstwo radości. Do ich wykonania używali kolorowego papieru, pasteli, a także bibuły, brokatów, cekinów oraz błyszczących ozdób i wielobarwnych piórek.

karnawal1.jpg karnawal3.jpg karnawal4.jpg


SPOTKANIE Z CIEKAWYM GOŚCIEM

W czwartek 06 lutego 2020 r. odbyło się spotkanie z panią Jolantą Zając, pielęgniarką szkolną. Pani Jola przeprowadziła pogadankę
z dziećmi na temat higieny jamy ustnej i zaprezentowała, jak poprawnie myć zęby zarówno szczoteczką manualną jak i elektryczną. Do pokazu posłużył plastikowy model szczęki zębowej. Nasz gość wspomniał również, czym należy się kierować, dobierając odpowiednią szczoteczkę, czy pastę do mycia zębów. Dzieci doskonale wiedziały, ile razy w ciągu dnia należy myć zęby.
Ponadto pani Jola zwróciła uwagę, jak ważna w walce z chorobą zębów jest właściwa dieta ograniczająca jedzenie cukrów
oraz przypomniała o regularnym przeglądzie jamy ustnej przynajmniej raz w roku w gabinecie stomatologicznym.
Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, dzieląc się własnymi doświadczeniami.
Serdecznie dziękujemy pani Joli za miłe spotkanie i cenne wskazówki, które na pewno wykorzystamy w praktyce.

d2.jpg d3.jpg d1.jpg


ZAJĘCIA Z SENSOPLASTYKI - SZTUCZNY ŚNIEG

Dzieci uwielbiają zimę zabawy w śniegu, jazdę na sankach, lepienie bałwana. Tylko jak tu się bawić, gdy za oknem śniegu brak.
W dniu 10.12.2019 . w naszej świetlicy znaleźliśmy alternatywę na taką aurę. Na dodatek bardzo prostą - wystarczyły dwa składniki pianka do golenia i mąka ziemniaczana. Uczniowie mogli poczuć zimowy klimat, ulepić kule śniegowe, a nawet bałwana.
Zabawy w sztucznym śniegu to wspaniałe doznania sensoryczne, dzięki nim odkrywamy nasze zmysły w tym przypadku dotyk. Zagniatanie, lepienie i formowanie wzbogaca umiejętności manualne i usprawnia małą motorykę potrzebną później do nauki pisania. Nasz śnieg miał swój dodatkowy plus, nie rozpuszczał się w temperaturze pokojowej, co oznaczało dłuższy czas wspaniałej zabawy.

s1.jpg s2.jpg s3.jpg


WYMIANA POCZTÓWEK MIĘDZY ŚWIETLICAMI Z CAŁEJ POLSKI

Od listopada 2019 r. nasza świetlica szkolna bierze udział w akcji wymiany pocztówek.
„Świetlicowe pozdrowienia” - to ogólnopolska akcja, której celem jest wysyłanie pocztówek do świetlic szkolnych w różnych regionach kraju. Dzięki udziałowi w akcji, uczniowie mają okazję poznać inne miasta, miasteczka czy też najciekawsze zabytki danego regionu oraz ich położenie na mapie Polski. Poza tym dzieci uczą się jak prawidłowo adresować kartki, wspólnie z nauczycielem, redagują pozdrowienia, a na koniec każdy z nich składa na kartce swój własnoręczny podpis.

p2.jpg p1.jpg


ANDRZEJKI


29 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy.
Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji.
Dzieci brały również czynny udział w przygotowanych przez nauczyciela zabawach i wróżbach m.in.: losowaniu przedmiotów ukrytych pod kubeczkami, ustawianiu butów, wróżbie z kółeczkiem czy wybieraniu imion zapisanych na sercach.

a1.jpg a2.jpg


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM KMP W GDAŃSKU

Dnia 26 października 2019 r. naszą świetlicę odwiedził Pan Policjant sierż. sztab. Jerzy Malik z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Przeprowadził z dziećmi rozmowę o bezpieczeństwie na ulicy oraz w domu. Dzieci dowiedziały się o zasadach bezpiecznego zachowania na drodze oraz podczas jazdy rowerem. Poznały również zagrożenia wynikające z podawania swoich danych osobom nieznanym. Ponadto utrwaliły znajomość numerów alarmowych do służb ratowniczych oraz omówiły sposoby unikania niebezpieczeństwa w kontaktach z obcymi. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami
i doświadczeniami oraz zadawały mnóstwo pytań. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, policjant będzie kojarzył się dzieciom jako osoba, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

BALONIKI SENSORYCZNE

Dziś na zajęciach na świetlicy wykonaliśmy baloniki sensoryczne z kulkami hydrożelowymi. Dzieci poznają świat przez dotyk, wszelkiego rodzaju zabawy pobudzające ten zmysł zdecydowanie mu to ułatwiają.
Balony które dziś przygotowaliśmy będą dodatkowo idealnym gadżetem do ćwiczenia sprawności rąk.
Balonik sensoryczne to po prostu doskonała zabawka.

ps2-1.jpg ps2-2.jpg ps3.jpg d3.jpg