Teatr szkolny – edukacja kulturalna
młodego człowieka XVIII edycja

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie, który przeprowadzony zostanie w okresie
od 15 października 2018 r. do 15 kwietnia 2019 r. Po wykonaniu zadań przewidzianych regulaminem konkursu otrzymamy certyfikat
„Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka”. Do zadań konkursowych należą między innymi: konkurs wiedzy
o teatrze, konkurs wiedzy o wybranym aktorze, przygotowanie przedstawienia teatralnego na podstawie książki, bajki lub opowiadania, przygotowanie plakatu promującego szkolne przedstawienie teatralne, przygotowanie recenzji wybranej sztuki teatralnej, zorganizowanie dnia talentów oraz konkursu recytatorskiego.

Koordynatorki projektu:

p. Marzena Borawska - klasy młodsze

p. Iwona Kacprzyńska - klasy starsze

RECENZJA SZTUKI TEATRALNEJ

Ostatnim etapem realizacji Ogólnopolskiego Konkursu „Teatr szkolny- edukacja kulturalna młodego człowieka” było przygotowanie
recenzji sztuki teatralnej. W kwietniu wszystkie dzieci z edukacji wczesnoszkolnej obejrzały
przedstawienie teatralne pt. „Bajka o kolorach”, następnie osoby uczestniczące w zajęciach koła teatralnego podjęły się oceny sztuki.
Dzieci otrzymały informację o tym jak powinno się dokonywać recenzji a następnie w formie ustnej wyrażali opinię negatywną i pozytywną
oraz ogólne wrażenia ze spektaklu.

Etapem końcowym było przygotowanie plakatu prezentującego „Bajkę o kolorach”.

m1.jpg

m2.jpg

KONKURS WIEDZY O TEATRZE ANGIELSKIM

Po wizycie w Teatrze Szekspirowskim najmłodsi uczestnicy Angielskiego Koła Teatralnego wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Teatrze Angielskim.

I MIEJSCE:     Paulina Kalita kl.1A oraz Maria Stosik kl. 1 B

II MIEJSCE:    Zofia Płochocka kl.1B oraz Tomasz Jóźwik kl.1B

III MIEJSCE:   Nikodem Rakowiec kl.1A

WYRÓŻNIENIE: Otylia Krajnik kl.1A, Franciszek Dułak kl.1A, Igor Bednarz kl.1B, Nikola Parus kl.1B.

KONKURS PLASTYCZNY „MOJA ULUBIONA POSTAĆ FILMOWA”

Podczas przygotowań do wykonania kolejnego zadania konkursowego, czyli „Konkursu wiedzy o wybranym aktorze” okazało się, że dzieci chętniej wypowiadają się na temat fikcyjnych postaci bajkowych. W związku z tym forma konkursu została zmieniona na Konkurs Plastyczny „Moja ulubiona postać bajkowa”.

I MIEJSCE:    Barbara Chyb kl. 1 B

II MIEJSCE:  Zofia Pilarska kl.2A oraz Maria Stosik kl.1B

III MIEJSCE: Hanna Szycik kl.1B

WYRÓŻNIENIE: Zofia Płochocka kl.1B, Aleksander Chyb kl.1B, Paulina Kalita kl.1A, Maciej Mrozowski kl.1B,
Wojciech Bystrzak kl. 1A.

img_20190205_160140.jpg img_20190205_160129.jpg img_20190205_160137.jpg

KONKURS RECYTATORSKI „WITAMY WIOSNĘ”

Dzieci klas najmłodszych przywitały wiosnę Konkursem Recytatorskim. Dzieci bardzo się zaangażowały, w konkursie wzięło udział 21 osób.

I MIEJSCE:        Maria Stosik kl.1B

II MIEJSCE:       Paulina Kalita kl.1A oraz Nikola Parus kl.1B

III MIEJSCE:      Laura Tylicka kl. 1A

WYRÓŻNIENIE: Tymoteusz Bąk kl. 2A, Hanna Szycik kl. 1B

wiosna_2-1.jpg wiosna_2-2.jpg

WSPÓŁCZESNA WERSJA „DZIEWCZYNKI Z ZAPAŁKAMI” W JĘZYKU ANGIELSKIM

Najmłodsi uczestnicy angielskiego koła teatralnego (uczniowie klas 1A, 1B i 2A) zaprezentowali dzieciom z edukacji przedszkolnej oraz swoim rodzicom współczesną wersję „Dziewczynki z zapałkami”. Jest to realizacja kolejnego punktu konkursu ogólnopolskiego „Teatr szkolny -edukacja kulturalna młodego człowieka”. Nawiązanie do współczesności w okresie przedświątecznym miało na celu zwrócenie uwagi na problemy życia codziennego, które sami tworzymy, jednocześnie pomijając to, co jest najważniejsze.

img_20181211_102454.jpg img_20181211_101025.jpg img_3212.JPG

Dzieci młodsze rozpoczęły pracę w kole teatralnym od zrobienia planu całościowej realizacji zadań konkursowych, wykorzystując
do tego drzewko ambitnego celu, czyli narzędzie
TOC- myślenie krytyczne. Dzięki temu dzieci jasno widzą jakie małe kroki już zrealizowały i ile im jeszcze pozostało do osiągnięcia celu głównego.

Następnie przy pomocy teatrzyku Kamishibai dzieci zostały zapoznane z tematyką przedstawienia, które będą przygotowywały
- baśnią H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”.

Termin występu ustaliliśmy na 11 grudnia. Grupy odbiorców to przedszkolaki z okolicznych przedszkoli oraz rodzice dzieci uczęszczających na koło. Mali aktorzy przygotowali dla nich plakaty informacyjne.

ANGIELSKIE KOŁO TEATRALNE
Z WIZYTĄ W TEATRZE SZEKSPIROWSKIM

Uczestnicy angielskiego koła teatralnego (klasy młodsze) realizują zadania konkursowe ogólnopolskiego konkursu
„Teatr szkolny- edukacja kulturalna młodego człowieka”. Aby jak najlepiej przygotować się do konkursu wiedzy o teatrze dzieci zwiedziły Teatr Szekspirowski w Gdańsku, zyskując wiedzę o teatrze elżbietańskim oraz informację na temat pozytywnych oddziaływań sztuki na rozwój osobowości młodego człowieka.